Aleš Loprais

* 10. 1. 1980 v Olomouci

Aleš Loprais kráčí ve stopách svého strýce Karla Lopraise, šestinásobného vítěze nejtěžšího závodu na světě - Rallye Dakar.

 

Do závodní Tatry se Aleš poprvé posadil v sedmi letech, krátce předtím než si jeho strýc Karel v roce 1986 odbyl svou dakarskou premiéru. "Přál jsem si jet s ním. Další roky jsem se utvrzoval, že se mi sen jednou splní. Mezitím se strýc stal legendou. Kolem aut jsem se motal i v době, kdy jsem studoval na hotelové škole."

 

Za důležitý milník v cestě za vytouženým cílem, tedy volantem závodní Tatry, považuje Aleš vznik soukromého Loprais Tatra týmu pod vedením svého otce, Milana Lopraise. V té době měl však Aleš i množství jiných zájmů: "Jezdil jsem na horském kole, létal s padákem. Táhne mě adrenalin." Právě při paraglidingu si Aleš Loprais zlomil dva obratle, naštěstí bez následků.

 

Rostoucí zájem o auta znamenal méně času na dálkové studium práv. Podnikání v rodinné firmě nakonec převážilo a tak se z Aleše nestal právník, ale podnikatel a závodník. Ve firmě zajišťující servis a prodej náhradních dílů k tatrovkám je, mimo jiné, odpovědný za zahraniční vztahy. Na plný úvazek se pak ještě věnuje výrobě energetických nápojů a zajišťování záležitostí v souvislosti se závodním týmem.

 

Po premiéře na horké sedačce navigátora po boku svého strýce v sezóně 2006 usedl Aleš o rok později již za volant a hned si dojel pro skvělé třetí místo: "Jeli jsme na hraně a vyšlo nám téměř vše. Měl jsem předsevzetí, dá říct i sen, který jsem nikomu neřekl nahlas, protože věřím na to, že když se sen zveřejní, tak se nikdy nesplní. Tím snem bylo umístění na stupních vítězů."

 

V dalším období závodní kariéry si Aleš připsal medailové úspěchy na Středoevropské rallye 2008 (3. místo), maďarské Hungarian Baja (1. místo), bral 3. místo při premiérovém ročníku Silk Way Rally 2009 i 4. místo o rok později. Na Dakaru 2011 nadchl fanoušky rovným bojem proti přesile továrních Kamazů, při němž přerušil šňůru 26 vyhraných etap ruského týmu apřipsal si dva etapové triumfy. "Víme, že jsme blízko a těší nás, že naše systematická práce a vývoj i ve skromnějších podmínkách nese úspěch.", řekl tehdy.

 

Už pod křídly nového názvu InstaForex Loprais Team a s novým speciálem, jehož tvarové řešení je malou revolucí mezi špičkovými trucky dokázal vyhrát náročnou Silk Way Rally 2011 na území Ruska, na domácích tratích soupeřů z Kamazu.

 

Aleš Loprais je svobodný a bydlí ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Dosažené výsledky

GOLD
2008 HUNGARIAN BAJA Aleš Loprais / Milan Holáň / Ladislav Lála TATRA
2011 Silk Way Rally Aleš Loprais / Milan Holáň / Vojtěch Štajf TATRA

BRONZE
2009 DAKAR Series - Silk Way Aleš Loprais / Milan Holáň / Jaro Miškolci TATRA
2008 DAKAR Series - CER Aleš Loprais / Milan Holáň / Ladislav Lála TATRA
2007 RALLYE DAKAR 2007 Aleš Loprais / Petr Gilar TATRA

 

Další info

Čím jezdí? Audi RS6
Vysněný vůz? Porsche Carrera Turbo
Co nemá rád? Vybitý mobil a týrání zvířat
Co má nejraději? Dobré jídlo, skvělé víno a holky s jiskrou v oku

Aleš Loprais
Aleš Loprais